etnika - zamyšlení

18. května 2018 v 21:20 | CyseiChan
Úvodem bych ráda zmínila, že je to nejen pro mě velice těžké téma. Vzhledem k momentální světové náladě je nemožné shrnout tuto, dá se říci problematiku, do pár řádků vět. Ale přesto je to opravdu téma k zamyšlení, pro mě jako pro člověka, který se zatím necítí být zařazen do žádné etnické skupiny. A tak se nad tím pojďme trochu pozastavit.

Pouze hypoteticky - už samotné míchání ras z důvodu genetiky je velice přínosné pro lidstvo samo. Ať už mluvíme o zabránění degeneraci, zvýšení obranyschopnosti či celkovému rozvoji myšlení.

Ale abych zde nejmenovala pouze fyzické faktory, pojďme si ukázat i ty psychické - poznání nové kultury, zvyků, celkově jiného pohledu na život a výjimkou není ani seznámení se s novým náboženstvím. Osobně zastávám názor, že míšení může být velice přínosné pro obě strany za předpokladu, že se sejdou dva tolerantní jedinci.

Avšak ne ve všech státech je něco takového povoleno. Stačí se na mapě pomyslně přesunout o 4000 km dál, směrem do Afriky, kde jsou hranice tolerance značně nižší. Příkladem je obřízka, velké kladení důrazu na náboženství a všemožné rituály, z nichž většina je u nás vnímána jako bizarní.

Ale jak sami víte, nejen Afrika se jeví, co se týče intimních vztahů a vztahů jako takových, jako problematická. Dalo by se napsat několik knih o Islámkých zemích a jejich krutosti, požadavkům a postoji vůči ženám. Žena je chápána jako majetek a věc, s kterou se tak i zachází. Jakýkoliv odklon od jejich víry a zvyků je tvrdě trestán, tudíž případné možné navázání vztahu s partnerem z jiného etnika, musí proběhnout na neutrální půdě (např. velkoměsto).

Bohužel, nejen víra tvoří velkou bariéru, lze sem zařadit i rozvrstvení lidstva na kasty (převážně Indie), bohatí vs chudí, vzdálenost (nemusí být vždy problémem) a další.

Ale jak již přísloví praví "Láska hory přenáší", s trochou chtíče se přenese i přes již zmíněné obtíže. Láska, nám živým organismům je jeden z nejbližších a nejmilejší pudů co nám mohla příroda nadělit.

Zastávám názor, že láska nezná hranice geografické, etnické ba ani etické. To je nejspíše důvodem, proč mohu sepisovat tuto úvahu hledíc z okna na rozkvetlé jabloně a slintajícího psa ležíc pod nimi. Lásce může napomoct vyšší vzdělanost společnosti (znalost vícero jazyků, cestování, snadnější doprava, zájem o poznávání nových kultur, nadhled, touha vybočit ze stáda - poznat něco nového, vzrušujícího)

Otázkou ovšem zůstává, je-li žádoucí míšení etnik i přes všechna rizika, které to může přinést? Dle mého názoru ano, protože většina negativních jevů je dílem agresivních jednotlivců a ne celých etnických skupin. Kromě toho každá další generace bývá méně ortodoxní v dodržování striktních náboženských pravidel jistých etnik, než jejich rodiče a tento efekt narůstá, pokud je dítě míšencem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama